Faust in Luik
Mijn operaseizoen begon gisteren in Luik, met een nieuwe productie van Faust.
Faust, Marguerite, Méphistophélès (foto © )
De regisseur Thaddeus Strassberger heeft weer een visueel overdonderende enscenering bedacht met een overdaad aan ideeën die we eerder gewend zijn van iemand als Stefan Herheim. Om een of andere reden plaats hij de actie in de jaren '50 van vorige eeuw ergens in Zuid-Italië.
Sommige keuzes zijn wat ver gezocht, zoals de poging om een parallel te trekken tussen Faust en Marguerite enerzijds, en Adam en Eva anderzijds. Andere keuzes zijn logischer, zoals het opvoeren van acteur als de oude Faust voor het eerste bedrijf... wat dan wel het nadeel heeft dat de zanger een heel bedrijf vanuit de coulissen of van achter het decor moet zingen, wat muzikaal weinig overtuigend is.
Een ingrijpend idee is om Méphistophélès niet als een "vrai gentilhomme" voor te stellen, maar letterlijk als een gevallen engel. Zijn vleugels worden mee het podium opgegooid bij zijn eerste optreden, de bloedende wonden zijn nog zichtbaar op zijn rug. Het contract met Faust wordt ondertekend met een pluim die hij in zijn eigen bloed doopt. Het is een grinnikmoment, de duivel zal in de loop van de avond voor nog meer grappige momentjes zorgen.
Erwin Schrott zet die duivel goed neer en zingt met een prachtige bas die soms wat ouderwets klinkt. Zijn Frans is nog altijd ver van perfect, maar niet zo schabouwelijke als dat van Nino Machaidze. We kennen haar vooral van belcantopartijen en heeft ook wel de stem voor Marguerite, waardoor haar Juwelenaria voor spektakel zorgt. Op een andere manier is ook de Faust van John Osborn spectaculair. Bij hem horen we wel perfect Frans, maar ook een indrukwekkende stembeheersing waardoor bijvoorbeeld "Salut, demeure chaste et pure" een zangles op zich is.
Bij de kleinere rollen moet Elmina Hasan vermeld worden als Siebel. Ze mag zelfs "Si le bonheur à sourire t'invite" zingen, ik kan me niet meteen herinneren dat ik die romance al vaak gehoord heb. Markus Werba was tenslotte een degelijke, zij het wat bleke, Valentin.
Publicatie: woensdag 17 september 2025 om 16:56
Rubriek: Opera